Aktualności

Wibrorezonansowa metoda rozbiórki płyt nawierzchni betonowych dróg i lotnisk RMI

30.07.2014

 

W związku z realizacją projektu "Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013, Oś priorytetowa 5 - Infrastruktura transportowa regionalna i lokalna, rozpoczęto modernizację drogi startowej. Do odpowiedniego przygotowania płyty drogi startowej wykorzystywana jest   wibrorezonansowa metoda rozbiórki płyt nawierzchni betonowych. Jest to unikalna technologia renowacji nawierzchni dróg i lotnisk, w oparciu o ponowne użycie destruktu betonu cementowego jako podbudowy do układania nowych warstw. Metoda RMI  zmniejsza koszty budowy 1,3 - 1,5 razy, natomiast  tempo prowadzenia prac remontowych  wzrasta nawet 4-5 krotnie. Charakterystyczną cechą tej technologii jest zniszczenie nawierzchni betonowych w całej jej grubości, bez szkodliwego wpływu na podłoże.

Wibrorezonansową rozbiórkę płyt nawierzchni betonowych przeprowadza się za pomocą specjalistycznej maszyny wyposażonej w belkę roboczą drgającą  ze stosunkowo małą siłą do 10 kN. Pozostały po kruszeniu destrukt dogęszcza się 10 tonowymi walcami wibracyjnymi o małej amplitudzie i dużej częstotliwości drgań. Tak przygotowana podbudowa jest  gotowa do układania nowej nawierzchni asfaltowej lub warstwy betonu cementowego.

Wibrorezonansowa metoda rozbiórki płyt nawierzchni betonowych dróg i lotnisk to innowacyjna technologia, która została wykorzystana w Polsce po raz pierwszy właśnie podczas modernizacji pasa startowego Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury.

 

 



WSTECZ

Copyright © 2024 by Warmia i Mazury Airport
projekt i wykonanie: Artneo.pl Artneo

Urząd Marszałkowski Woj. Warmińsko - Mazurskiego

Uwarunkowania Środowiskowe

Przetargi

Aktualności

Wiadomosci Warmia i Mazury Airport

24.08.2020

ZAWIADOMIENIE O UNIEWAŻNIENIU POSTĘPOWANIA

„Dostawa fabrycznie nowego lotniskowego wozu ratowniczo-gaśniczego 6x6 wraz z wyposażeniem”

12.08.2020

ZAPYTANIE OFERTOWE

Analiza opłacalności inwestycji w instalacje fotowoltaiczną dla Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach

12.08.2020

ZAPYTANIE OFERTOWE

Sporządzenie operatu wodno-prawnego w celu uzyskania pozwolenia wodno-prawnego dla inwestycji pn.: „Budowa dwóch hangarów do celów okołolotniskowych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną” – Zadanie 2 – „Przebudowa, rozbudowa i remont istniejącej infrastruktury lotniskowej, tj. dróg kołowania, sieci elektroenergetycznej, sieci kanalizacji deszczowej oraz sieci teletechnicznej wraz z projektem oznakowania poziomego i pionowego”. W zakres opracowania wchodzi uzyskanie prawomocnego pozwolenia wodno-prawnego:

Archiwum aktualności